Meteņi
12.februārī skolas bibliotēkā pulcējās 1.a un 1.b klašu skolēni, lai iepazīstos ar Meteņu svinēšanas tradīcijām Latvijā un citās pasaules valstīs.
Visu mūsu svētku un darbu noteicēja ir Saule un Zemes riņķojums ap to. Katrs gads ir Saules gads. Saules gadā ir daudz svētku. Meteņi – ziemas projām dzīšanas un pavasara sākuma sagaidīšanas svētki, modinot zemi no ziemas miega un uzsākot gatavošanos pavasara darbiem.
Pēc senlatviešu kalendāra meteņus svin 45 dienas pēc Ziemassvētkiem. Eiropā šis ir karnevālu laiks. Bija noslēdzies viena gada darba cikls. Pēc senajām tradīcijām Meteņi ir jaunā gada sagaidīšanas svētki, kurus gaidīja, jo beigušies tumšie ziemas vakari , dienas kļuvušas garākas un vairāk uzspīdēja saulīte. Tuvojās pavasaris.
Meteņus Latvijā svinēja 3 dienas. Ar svētkiem saistās daudz ticējumu.
Meteņos brauca ciemos, vizinājās ar ragaviņām – kurš aizbrauks tālāk, būs labāka linu raža. Pikojās, gāja budēļos gatavoja svētku mielastu, dedzināja salmu lelli – ziemu, rīkoja cīkstēšanās sacensības starp ziemu un pavasari, dzina meteni. 3.dienā – Pelnu dienā ,lai būtu auglīgs gads ,pelnus kaisīja uz laukiem, kūtīs – lai labi izaugtu lopi un nekostu dunduri. Rotaļājās, dziedāja , dancoja un jokojās. Ar trokšņiem dzina prom ļaunumu , ar dziesmām un dejām veicināja auglību. Ar budēļu, ķekatnieku palīdzību, pārģērbjoties dažādos tēlos, svētīja cilvēkus, vēlēja veselību un visu darbu izdošanos, tā dzenot prom ļaunumu, tumsu un slimības, atjaunojot spēku pārvarēt drūmās domas.
Piejūras ciemos Meteņdienu atzīmēja kā zvejas svētkus, kad zvejnieki salīga sev palīgus nākamajai zvejas sezonai un ievēlēja laivu stūrmaņus.
Meteņos valdīja jautrība, dziesmu un deju , sacensību un derību prieks. Visiem mājas darbiem bija jābūt padarītiem. Katram bija līdzi bija slotiņa sliņķu pēršanai.
Paldies visiem par mīklu minēšanu!
Lai sirdī miers un dvēsele pilna gaišām domām pavasari sagaidot!
Bibliotekāre Ingrīda