Neparastāko dabas parādību pasaulē

29.martā skolas bibliotēkā pulcējās 2.klašu skolēni,  lai iepazītos un pārbaudītu savas zināšanas par dabas parādībām, kuras  mūs pārsteidz, sajūsmina vai biedē.

    Mēs dzīvojam Saules  sistēmā, kuras valdniece ir Saule. Lai arī Visumā ir ap 50 miljardu zvaigžņu, vairāk nekā smilšu graudiņu visās zemeslodes pludmalēs, Saules aktīvā darbība ir cēlonis daudz un dažādām dabas parādībām.

    Kopīgiem spēkiem noskaidrojām zemes un gaisa sasilšanas shēmu, vēja rašanās cēloņus, raksturojām mūsu zvaigzni, pārdomājot tās nozīmi un darbības ilgumu.

    Pārrunājām polārblāzmas rašanās iemeslus, vērojām to dažādās pasaules  vietās, arī Latvijas teritorijā Burtnieku ezera apkārtnē un Mērsragā.

Pētījām tornado veidošanās cēloņus, sekas un tā izpausmes dabā.

    Iepazinām varavīksnes  un halo veidošanos. Uzzinājām kā Harca kalnos Vācijā, Brokena kalnā var sevi apskatīt milzīgos izmēros.

    Pārrunājām negaisa veidošanās shēmu un drošības pasākumus zibens un pērkona laikā. Temperatūra zibenī sasniedz +30000 oC, kas ir 5 reizes vairāk nekā uz Saules ārējās virsmas. Zibens ilgums ir 0,2 sekundes. Noskaidrojām zibens garumu, ilgumu, diametru un mācījāmies aprēķināt tā attālumu. Atklājām tā darbības pozitīvās un negatīvās  sekas. Iepazinām dažādus zibens veidus un mazizpētīto milzīgo dzirksteli – lodveida zibeni.

    Ar Saules staru atstarošanu uz siltu un aukstu gaisa masu robežas ir saistīta dabas parādība mirāža. Mesīnas jūras šaurumā Dienviditālijā rīta stundās augstu gaisā parādās teiksmainas pilis, pilnas dzīvības – cilvēki kustas, pa ielām kursē dzīvnieku karavānas. Šīs ainas ilgst nelielu brīdi un pēc tam izzūd. Apskatījām attēlus ar apakšējām, augšējām un sānu mirāžām, salīdzinājām cik atšķirīgi tiek novietoti ķermeņi. Guvām ieskatu kustīgajās mirāžās fatamorgānās.

    Pasaule mūs nebeidz pārsteigt ar dabas parādību daudzveidību. Vērosim tās, iepazīsim, tā paplašinot  savas zināšanas! Laipni aicināti skolas bibliotēkā!