Astrīdai Lindgrēnai – 110

110 gadus atpakaļ Zviedrijas dienvidu daļā, skaistā, siltā 14.novembra dienā, kad mežos vēl varējis lasīt avenes, pasaulē nāca meitene Astrida Anna Emīlija Ēriksone, kas vēlāk ieguva pasaules slavu ar saviem varoņiem – Pepiju Garzeķi, Karlsonu, Emīlu, Ronju, Madikenu u.c. Rakstniece ir sarakstījusi 80 grāmatas, kuras izdotas 90 valodās. Latvijā var iepazīties ar 31 viņas darbu.

   Reti kurš no mums nav lasījis kādu no pasaulē populārās rakstnieces darbiem, priecājies līdzi varoņu gaitām, smējies par komiskajām situācijām un jutis līdzi neveiksmēs.

   Iedvesmu saviem darbiem Astrīda Lindgrēna ņem no savas bērnības, kura paiet jautrās rotaļas gan kāpelējot pa kokiem un jumtiem, gan  ierīkojot “laupītāju midzeņus”, klausoties  spoku un piedzīvojumu stāstus, lasot grāmatas, izspēlējot lasīto izrādēs. Apkārtējā pasaule ir krāsaina un kontrastu pilna. Ģimenē valda līdzcietība pret tiem, kuriem klājas grūti – palīdzot, daloties, atbalstot un iepriecinot.  Bērnību rakstniece vienmēr atcerēsies kā gaišāko un saulaināko laiku savā dzīvē.

   Rakstniece ir strādājusi par korespondenti laikrakstos, stenogrāfisti, mašīnrakstītāju, sekretāri. Savu pirmo grāmatu uzraksta 38 gados un tā ir “Pepija Garzeķe”. Stāstiņus par rudmataino meitenei autore stāsta saslimušajai meitiņai, kura ļoti vēlas, lai māmiņa kaut pastāsta. Grāmatu uzskata par 20.gs. labāko grāmatu bērniem. Un tad jau seko nākamās. Daudzu pasaules valstu bērni iepazīstas ar Karlsonu, dzīvo līdzi Emīla nedarbiem un Madikenas, Ronjas  u.c. varoņu piedzīvojumiem.

   Abu trešo klašu skolēni bija veiksmīgi  izpildījuši mājas darbu – pareizi aprēķinājuši dotos uzdevumus – ar Astrīdas Lindgrēnas grāmatām varētu aplikt zemeslodi 3 reizes un tie būtu 120000 km, grāmatu kaudze būtu augstāka par 175 Eifeļa torņiem – 56 km! Paldies par attapību un prasmi sameklēt vajadzīgo informāciju!

   Uzklausīsim Astrīdas Lindgrēnas aicinājumu – mācīties skatīties uz pasauli ar priecīgām un labestības pilnām acīm, saprast, mīlēt to, lai darītu  labāku un krāsaināku!

   “Nu, brālīt, kur tad ir tavs Karlsons? Viņš aizlidoja. Bet viņš apsolīja atgriezties!”

Lai grāmatu lasīšana Jums ir prieka pilns piedzīvojums!