Kas notiek skudru pūznī?

Pēc neparasti siltās  ziemas ir “atskrējis” pavasaris , dabā lēnām mostas dzīvība. Lai labāk iepazītu mūsu planētas mazās  iemītnieces – skudras, noskaidrotu, kas notiek skudru mājā – pūznī , izpētītu to dzīvi plašajā pasaulē,  skolas bibliotēkā pulcējās pirmo klašu  skolēni.

Skudras uz  zemes ir senas iemītnieces , jo mūsu planētu apdzīvo jau 100 miljonus gadu. Tās ir visur, izņemot Antarktīdu.

Savu māju – skudru pūzni tās parasti būvē no skujiņām, smiltīm, žagariņiem saulainā ,smilšainā vietā, dienvidu pusē. Vienā pūznī labi sadzīvo no 60 –  2 miljoniem  skudru. Tā ir tikai redzamā daļā, arī pazemē ir tikpat liela celtne – ar istabām, kamerām, noliktavām – barības glabātavām. Un paša tālākajā istabiņa dzīvo  skudru karaliene, kuru rūpīgi aprūpē un sargā no citu skudru iebrukumiem. Tās uzdevums ir dēt olas – nākamās  skudriņas. Katru dienu tiek izdētas 300 oliņas.

Ko dara  skudras ziemā ? Cieši saspiedušās kopā guļ. Paliekot siltākam laikam, pūznī sākas lielā rosība. Skudru pūznī sliņķu nav. Tiek attaisītas un vēdinātas  ejas, pielabots pūznis, iznests ārā, viss, kas ir samircis. Čaklās un vecākās  skudras dodas pārtikas meklējumos, stiprākās sargā pūzni no ienaidnieku uzbrukumiem, jaunākās – aprūpē karalieni, auklē kāpurus un kūniņas, rūpējas par izdētajām oliņām, citas nodarbojas ar  mājās tīrīšanu.

Skudras ir meža  sanitāres, jo attīra mežu no kaitēkļiem un aizvāc prom beigtos dzīvniekus. Pasaulē ir ap 9000 skudru veidu, Latvijā – 42.

Sarkanās  skudras ir iekarotājas . Tās uzbrūk melnajām, ieņem to veidoto pūzni, nonāvē tās, kuras nepakļaujas , pakļauj verdzībā .Tām ir indes dziedzerītis, kurā ir kodīgs šķidrums ar asu smaku, kuru tās izmanto aizstāvoties vai uzbrūkot.

Ja Tu gribi noskaidrot , kur vēl dzīvo skudras, cik silts ir skudru pūznī, kurā vietā tām atrodas dzelonītis, kā skudras orientējas plašajā pasaulē, cik daudz tās var panest, vai skudras vispār guļ, kas ļoti garšo čaklajām  darbonēm, kāpēc sēnēm nav tārpu skudru pūžņu tuvumā –  nāc uz  skolas bibliotēku!

Bibliotekāre Ingrīda